Skip to main content

על הסדרה

תקציר כל עונות הסדרה

זהירות ספוילרים!!(נלקח מויקיפדיה)

עונה ראשונה:

פרקים 1 – 22 (22 פרקים). החלה ב־29 באוגוסט 2005 והסתיימה ב־15 במאי 2006.

לינקולן בורוז מואשם ברצח של טרנס סטדמן, אחיה של סגנית נשיא ארצות הברית. בעזרת ראיות שפוברקו ושונו על ידי סוכני "החברה", מורשע לינקולן ברצח בכוונה תחילה ונגזר עליו עונש מוות, כאשר ההוצאה להורג מתוכננת להתבצע תוך מספר חודשים בכיסא חשמלי. למרות הרשעתו מתעקש לינקולן שהוא חף מפשע, ושהוא הופלל. אחיו של לינקולן, מייקל סקופילד, מאמין לו ומתכוון לעשות כל שביכולתו כדי לעזור לו.

כדי לעזור לאחיו לברוח מהכלא, מבצע מייקל שוד מזוין, שעונשו הוא מאסר בפועל. הוא מבקש לרצות את מאסרו בכלא באזור עיר מגוריו, שיקגו, כדי להגיע לכלא "פוקס ריבר" השוכן בג'ולייט, שבו כלוא אחיו. מייקל תכנן את הבריחה מהכלא בעזרת השכלתו כמהנדס בניין ובעזרת תוכניות המתאר של הכלא, שהיו ברשותו משום שהיה שותף בתכנון שיפוצו של פוקס ריבר. מייקל קיעקע על פלג גופו העליון את מפת הכלא, מסלול הבריחה, תוכניות לגיבוי ונתונים נוספים שיעזרו לו בתוכנית (כגון שילובי כימיקלים המסוגלים לפרק מתכת, קודי אבטחה של הכלא ומידע על אסירים לצורך מניפולציות). במהלך העונה השנייה מתברר כי הקעקועים מכילים גם מידע על ההתמודדות מחוץ לכותלי הכלא. במהלך מימוש התוכנית, עובר מייקל מכשולים רבים, יוצר קשרים עם אסירים אחרים ועם עובדי הכלא ואפילו מתחבר עם מנהל הכלא. כמו כן מייקל ורופאת הכלא דוקטור שרה טנקרדי מתאהבים אחד בשני, דבר שבעונה הראשונה בא לידי ביטוי בסיוע שלה לבריחתו של סקופילד מהכלא.

מייקל בעונה זו מתגלה כגאון, שהכין תוכנית מפורטת ביותר של הבריחה, כולל תוכניות גיבוי מורכבות. בזמן שמייקל פועל בכלא, חברת ילדות של לינקולן, עורכת הדין ורוניקה דונובן, פועלת מבחוץ כדי לחשוף את הקנוניה שהובילה להפללתו של לינקולן. היא מגלה שורה של מקרים מוזרים וגורמת לסוכני "החברה" לדלוק בעקבותיה. בכל פעם שהיא מצליחה למצוא רמז כלשהו שעלול להוביל לחפותו של לינקולן, דברים משתבשים (רצח של ארוסה, ניסיונות חטיפה וכו'). באותו לילה שמייקל ולינקולן נמלטים מפוקס ריבר בהצלחה, ורוניקה מוצאת את ההוכחה החותכת לחפותו של לינקולן – טרנס סטדמן, שאותו כביכול לינקולן רצח, עדיין חי.

עונה שנייה:

פרקים 23 – 44 (22 פרקים). החלה ב־21 באוגוסט 2006 והסתיימה ב־2 באפריל 2007.

עונה זו מתמקדת במרדף של שלטונות החוק אחר שמונת הנמלטים מפוקס ריבר: מייקל סקופילד, לינקולן בורוז, פרננדו סוקרה, ג'ון אברוצי, בנג'מין "סי־נוט" פרנקלין, תיאודור "טי־באג" באגוול, דייוויד "טווינר" אפולסקיס, וצ'ארלס "הייוואייר" פאטושיק. צ'ארלס ווסטמורלנד השתתף גם בבריחה מהכלא, אך מת במהלכה עקב חתך בבטן, שנגרם ממאבק עם הסוהר הראשי קפטן בראד בליק שגילה את הבריחה. עם זאת, טרם מותו הספיק לומר למייקל כי קבר חמישה מיליון דולר בחווה שנקראת "דאבל קיי" בצפון-מערב יוטה. מיד לאחר ההימלטות, מתחיל מבצע לאיתור ולתפיסת הנמלטים בראשות מחלקת ה-FBI בשיקגו שבראשה עמד הסוכן הפדרלי אלכסנדר מהון. בחלקה הראשון של העונה, כמעט כל הנמלטים מנסים להשתלב בחברה ולהתאחד עם היקרים להם. אלכסנדר מהון המוביל את המרדף אחר הנמלטים מתגלה כדמות מסתורית ומורכבת. מהון מצליח בכל פרק לפענח חלק נוסף בקעקועים של מייקל ובכך בטוח שהוא יצליח להגיע למייקל כי הוא הרי המוח שמאחורי הבריחה. מסע החיפוש של ורוניקה אחר ההוכחה לחפותו של לינקולן מסתיים, כשמאבטח של טרנס סטדמן יורה בה, לאחר שמצאה את מחבואו. שמונת הנמלטים מתפצלים כל אחד לדרכו שלו, אך כולם מעוניינים להגיע ליוטה, ולמצוא את 5 מיליון הדולר ששדד צ'ארלס ווסטמורלנד לפני עשרות שנים והחביא שם. בינתיים, אל.ג'יי, בנו של לינקולן, הסתבך גם הוא, והואשם ברצח אמו ואביו החורג, גם כן על ידי "החברה". הוא מועבר למרכז מעצר באריזונה, ולינקולן נחוש לחלץ אותו משם.

במקביל לחיפושיו של מהון לתפיסת האחים גם "החברה" דולקת אחריהם ובמהלך העונה מתבררת הסיבה: אביהם של השניים היה עובד בכיר ב"חברה" אך עזב לאור השחיתויות והפשעים שהיה עד להם. "החברה" שרצתה להתנקם הפלילה את לינקולן ברצח. וכעת לאחר בריחתם מהכלא הם מעוניינים במותם ומגייסת משאבים רבים לעשות זאת (כולל הסוכן אלכסנדר מהון – אותו הם סוחטים כדי שיעזור להם). בשלב מסוים מצטרף לאחים סוכן ממשלתי בשם פול (אותו פגשנו בעונה הראשונה) שמחליט לעזור להם כנגד "החברה" שכעת רוצה להרוג אותו ויחד הם מצליחים להשיג הוכחה חותכת לחפותו של לינקולן. בהמשך פול אפילו הופך לעד מרכזי נגד "החברה" ולמעשה גורם לזיכוי כל ההאשמות משרה ולינקולן. שרה ומייקל נפגשים באמצעות רמזים שמייקל שלח לשרה בדואר והיא מצטרפת לאחים בבריחתם מהחוק. סוכן "חברה" שרודף אחר עקבותיהם כמעט מצליח לירות במייקל אבל אז שרה יורה בו בדיוק ברגע בו נשמעות סירנות משטרה ברקע. השלישייה מתפצלת כאשר לינקולן מצליח לברוח אבל שרה ומייקל נלכדים. מייקל לוקח על עצמו את האשמה ברצח ומעמיד פנים שחטף את שרה כדי שהיא לא תגיע לכלא. מייקל נכלא בכלא מסתורי שקרוי "סונה".

עונה שלישית:

פרקים 45 – 57 (13 פרקים). החלה ב־17 בספטמבר 2007 והסתיימה ב־18 בפברואר 2008.

בעונה הזו מייקל הוא זה שנמצא מאחורי הסורגים ואחיו לינקולן חופשי. במהלך העונה מתברר שלאור ניסיונותיה הכושלים של "החברה" לרצוח את האחים הם החליטו להכניס את מייקל לכלא שנקרא "סונה" על מנת שיבריח משם אסיר אחר בשם וויסלר (לאחר ההצלחה שהוא הוכיח בלברוח מבתי סוהר). מייקל ולינקולן נאלצים לשתף פעולה בתוכנית מאחר ש"החברה" חטפה את שרה (אהובתו של מייקל) ואל.ג'יי (בנו של לינקולן) ומאיימת להרוג אותם אם הם לא ישתפו פעולה. במהלך ניסיון הצלה כושל שמנסה לינקולן "החברה" הורגת את שרה ושולחת את ראשה אליו כאיום (עקב הריונה של קליס (ד"ר שרה טנקרדי), נאלצה הפקת הסדרה לרצוח את דמותה, אך בעקבות מחאת מעריצי הסדרה, הוחזרה דמותה לעונה הרביעית). מייקל (שהגיע ל"סונה" בפרק האחרון של העונה השנייה), נחשף לסכנות האורבות לו בכל פינה. בבית הכלא אסורים פושעים קשים ואכזריים מאוד, ועקב כך הסוהרים לא הצליחו לשלוט בכלא, נטשו אותו והניחו לו להתנהל בצורה עצמאית, כשהם שומרים רק מבחוץ על הגבולות. אל הכלא מתגלגלים גם בראד בליק (הסוהר), תיאודור "טי־באג" באגוול ואלכס מהון (סוכן ה FBI). גם פרננדו סוקרה משתתף בעונה זו, כעוזר מהצד השני של הכלא. בכלא קיימת היררכיה שנקבעה על ידי כוח, לאו דווקא פיזי. מנהיג הכלא הוא אסיר בעצמו, ולו כסף רב, חדר מפואר ועוזרים, ואילו קיימים גם אסירים שרכושם הוא הבגדים שעליהם בלבד. כבר בפרק הראשון, מייקל נאלץ להתמודד עם מנהיג הכלא "לצ'רו".

במהלך העונה וויסלר שעד כה הציג עצמו כדייג תמים שנסחט על ידי "החברה", הוא למעשה עובד שלהם שנכלא. וחברתו סופיה שנתפסה על ידי "החברה" משמשת ככיסוי כדי שמייקל ולינקולן לא יחשדו. לאחר תכנונים רבים מייקל מצליח לברוח יחד עם עוד 3 אסירים, ביניהם ג'יימס וויסלר ואלכס מהון ומבצע החלפה מול "החברה" תמורת אל.ג'יי אך חברתו של ויסלר, סופיה, נורית במהלך החילופין. העונה מסתיימת בכך שמייקל מבין שויסלר רק העמיד פני תמים, ונשבע לנקום על מותה של שרה. סופיה מאושפזת בבית חולים ולינקולן מבקש ממייקל לא להמשיך עמו במסע הנקמה אלא להישאר עם סופיה ואל.ג'יי. סוקרה נתפס ומואשם בסיוע לנמלטים ומוכנס בעצמו ל"סונה". ויסלר, אלכס מהון ונציגה של "החברה" (גרטשן) חוברים יחדיו לתוכנית שעתידה לא ברור.

עונה רביעית:

פרקים 58 – 81 (24 פרקים). החלה ב-1 בספטמבר 2008 והסתיימה ב-27 במאי 2009, הייתה העונה האחרונה של הסדרה. ד"ר שרה טנקרדי, שהופיעה בחלק קטן בעונה השלישית, שבה להיות דמות מרכזית בעונה זו.

בתחילת העונה מגלים מה עלה בגורלם של הדמויות: סוכן "חברה" מנסה להתנקש בחיי לינקולן הוא מצליח להורגו אך נתפס על ידי המשטרה. בשריפה שהייתה בכלא "סונה" הצליח להימלט תיאודור "טי-באג", ובמקום לחיות חיים טובים על כסף שגנב מלצ'רו טרם מותו בעונה הקודמת, מחליט למצוא את מייקל ולהתנקם בו – אך הוא בסוף נשדד מכספו ולכן מחליט לפענח את הרמזים שיש בספר הציפורים שגנב מוויסלר טרם בריחתו. תוכניתם של וויסלר, גרטשן ואלכס מהון לגנוב את סילה – כרטיס אלקטרוני המהווה סוג של "פנקס שחור" של "החברה" (וכן מכיל מידע טכנולוגי עתידני) ומלבד שוויו הרב יכול להפיל את החברה – מתגלה. הם מצליחים לגנוב את הכרטיס כביכול עבור "הגנרל" (המנכ"ל של "החברה") אבל ויסלר מחליט לשמור את הכרטיס בעצמו כדי להפיל את החברה ו"הגנרל" מחליט לשלח מתנקש מקצועי אחריהם (שרוצח את בנו של מהון). מייקל תכנן את נקמתו בויסלר וגרטשן על מותה של שרה אך אלכס מהון מגלה לו כי שיקרו לו ושרה חיה. ומציע לו להצטרף אליהם להפיל את ה"חברה". מייקל מסרב, וויסלר נורה למוות ומהון בורח. מייקל מצליח לאתר את שרה, שאכן בחיים, אך נתפס על ידי המשטרה. פרננדו סוקרה ובראד בליק ברחו גם הם בשריפה של כלא "סונה" ונתפסים על ידי המשטרה זמן לא רב לאחר בריחתם.

סוכן של הגנת המולדת בשם דון סלף מציע למייקל את עסקת חייו. הוא ישיג לו את סילה ובתמורה תינתן לו ולאחיו חנינה מלאה. מייקל מבקש לאחד את כל החבורה (אנשים עליהם הוא סומך) ובתמורה כולם יקבלו חנינה. החבורה מגלה ש"סילה" היא סוג של תוכנה שהמפתחות לפענוחה הם 6 כרטיסים אלקטרוניים שניתנו לאנשי מפתח (כמו סנטורים) העובדים "בחברה". לאחר תוכנית מחוכמת במיוחד (במהלכה בראד בליק מת) החבורה מצליחה להשיג את "סילה" אבל הסוכן דון סלף בוגד בהם ומנסה למכור אותה בעצמו. מיואשים להוכחת חפותם הם פונים לממונה על דון סלף, אך הוא מנסה להשתיק את הפרשה ולרצוח את כולם. מייקל מבין ברגע האחרון שמדובר במלכודת ומחליט על דעת עצמו כי ישיגו את סילה בחזרה מדון סלף. מייקל מצליח אבל מאבד אותה שוב לאחר שהוא מתמוטט במהלך הבריחה (מגידול בראשו) ונתפס על ידי סוכני "החברה".

לאור העובדה שמייקל גוסס, סילה איננה והחבורה שוב בורחת מהחוק, מחליט לינקולן לעשות עסקה עם "הגנרל" ולהשיג עבורו את סילה תמורת חייו של מייקל (הניתוח שהיה זקוק לו) וחירותם של החבורה. סלף, טי-באג וגרטשן מצליחים למצוא קונה מסתורי לסילה אך הוא מסדר אותם וגונב את סילה – השלישייה מתרגזת ומבצעת עסקה דומה עם "הגנרל" ומצטרפת ללינקולן. מייקל מתאושש מהניתוח ומגלה שסילה היא לא הפנקס השחור של החברה אלא קובץ עם טכנולוגיה עתידנית, כמו ניצול אנרגיה סולרית באופן מרבי וגידולים שלא צורכים מים להשקיה. "החברה" מנסה לגייס אותו לשורותיה בכך שמגלה לו שגם אימו עובדת ב"חברה" (ולא מתה לפני שנים) ומספרת לו על העסקה שעשה אחיו. מייקל בורח מ"חברה" בעזרת שרה ומנסה לשכנע את לינקולן לסגת מהעסקה שביצע. כתוצאה מכך האחים נמצאים משני צידי המתרס: מייקל רוצה להשיג את סילה כדי להשמיד את ה"חברה" בעוד שלינקולן רוצה את סילה כדי להחזירה ל"חברה" ולהיות חופשי. בנוסף מסתבר כי אימם של השניים היא הקונה המסתורי ומחזיקה בסילה.

עזרה מגיעה מכיוון לא צפוי כאשר מתברר שפול קלרמן, שעדותו זיכתה את שרה ולינקולן ונרצח בעונה שנייה, עודנו בחיים וכעת יוצר קשר עם מייקל להשיג את סילה. בתמורה לכך תסתיים בריחתם והם יוכלו להתחיל בחיים חדשים. מייקל מסכים ו"סילה" מועברת לנציג האו"ם ובעבור זה מטוהר שמם של מייקל סקופילד, שרה טנקרדי, לינקולן בורוז, פרננדו סוקרה, אלכסנדר מהון ובנג'ימן פרנקלין ("סי-נוט"). החבורה לא תמכה בשחרורו של טי באג, שהיה פדופיל עם דם על הידיים, והוא חזר לכלא "פוקס ריבר".

בסוף הסדרה מוצג אפילוג המתרחש לאחר 4 שנים. אלכסנדר מהון נמצא בקשר רומנטי עם הסוכנת לנג. לינקולן חוזר לחיות עם סופיה ואל-ג'יי בנו. סוקרה חי עם משפחתו. דון סלף הפך לצמח מרותק לכיסא גלגלים עקב הרעל שהוזרק לגופו. בנג'מין פרנקלין השתקע בביתו. סוכן השירות החשאי פול קלרמן נבחר להיות חבר בית הנבחרים של ארצות הברית. הגנרל קראנץ הוצא להורג בכיסא חשמלי. טי-באג חזר לכלא "פוקס ריבר". שרה קראה לבנה "מייקל" על שם אביו שנהרג בשנת 2005 (התחשמל למוות בזמן שהבריח את שרה טנקרדי מבית הכלא).

נמלטים – הבריחה האחרונה(סרט טלוויזיה):

בסיום הפרק האחרון של העונה הרביעית, שודר אפילוג וב-24 במאי 2009 שודר סרט-טלוויזיה המורכב בעצם משני פרקים מחוברים שבהם עלילת הסרט מתרחשת בין סיום העלילה של העונה הרביעית לבין האפילוג.

ביום חתונתם של שרה ומייקל, עוצרים את שרה על הרצח של אמו של מייקל. שרה נכנסת לכלא נשים קשוח במיוחד ומקבלת יחס אלים מהאסירות והסוהרות גם יחד. מייקל מנסה להבריח אותה אבל לפני דלת היציאה מתברר למייקל שבשביל שתוכל שרה לברוח, יצטרך להקריב את עצמו ולהתחשמל למוות. מייקל עושה זאת ומת. לאחר מכן רואים שרה ולינקולן סרטון שהכין להם מייקל במקרה שלא ישרוד, ושם הוא חושף את העובדה שימות בכל מקרה כתוצאה מהגידול בעוד מספר חודשים ומביע את שמחתו על כך ששרה ולינקולן חופשיים.

עונה חמישית:

כשבע שנים לאחר מותו של מייקל, שנאבק במחלה קשה. יתברר שהוא עדיין בחיים, ולאחר שנים של פעילות עבור ארגון טרור הוא כלוא בתימן, במתקן שנחשב אחד מבתי הכלא הקשוחים והאכזריים ביותר בעולם. כשאחיו לינקולן ובת זוגו שרה מגלים שהוא חי, הם מתחילים לתכנן את הבריחה המסובכת, בזמן שבמדינה משתוללת מלחמת אזרחים אכזרית.